SEO-оптимізація сайту самостійно: Покрокова інструкція

Внутрішня SEO-оптимізація сайту – найважливіша частина на першому етапі просування сайту. Це громіздкий процес, який сьогодні зобов’язує пройти кожного власника сайту, який бажає залучити безкоштовних відвідувачів із пошукових систем. У цій статті я підготував покрокову інструкцію SEO-оптимізації сайту самостійно. Мій чек-лист з SEO-оптимізації сайт без надто докладних пояснень – якщо ви крутитеся в цій сфері, вам не важко дізнатися інформацію по будь-якому з пунктів нижче через пошукові системи. Кожен із пунктів нижче – важливий, не пропускайте нічого та отримайте ефективність, окупність, очікуваний результат.

Якщо щось не зрозуміло – не соромтеся! Запитуйте в коментарях або по контактам. Якщо потрібна консультація чи допомога в оптимізації (робота) – допоможу за будь-яким із пунктів.

Внутрішня оптимізація сайту

План статьи

1. Складання семантичного ядра (Підбір ключових фраз)

Складання семантичного ядра – одне із найважливіших пунктів внутрішньої оптимізації. Залежно від напрямку сайту, збір семантичного ядра у фахівця може зайняти від 1 до 3 днів. Де взяти семантичне ядро:

  • Зібрати самостійно з Яндекса та Google. Якщо ви не вмієте цього робити – раджу замовити семантичне ядро у фахівця, тобто, у мене 🙂
  • Подумати логічно, що можуть шукати люди в тематиці сайту, що оптимізується. Виписати всі ваші здогади в 1 файл. Перевірити на пошуковий попит у сервісах пошукових систем за посиланнями вище;
  • Зайти на веб-сайти конкурентів. Подивіться, що вони виділили відвідувачам свого сайту. Скористайтеся сервісом Prodvigator чи Semrush для парсингу ключових слів конкурентів
  • Для інформаційних сайтів – скласти список низькоконкурентних ключових слів для перших 100-200 статей через сервіс Мутаген. Приклад того, як використовую Мутаген для створення MFA.

2. Кластеризація семантичного ядра

Складене семантичне ядро (швидше за все величезне) треба розбити на посадкових сторінках, тобто групам. Спираючись на ці групи, ви займетеся просуванням кожної зі сторінок сайту, заточуючи їх під ключові слова з конкретної групи, що належать до цієї сторінки.

Кластеризацію семантики можна виконувати:

3. Оптимізація кожної сторінки під ключі із семантичного ядра

Описування чек-листа з оптимізації кожної з сторінок, що просуваються, зайняло б тиждень. Пропоную кілька інструментів, якими я користуюся:

  • Платне рішення. Програма Website Auditor із Seo Power Suite. Пакет програм для СНД коштує $150.
  • Безкоштовне рішення. Чек-лист в інструменті. Перевірка оптимізації сторінки сайту на pr-cy.ru. Вводьте ключове слово і посилання на сторінку, що просувається – отримуєте чек-лист необхідних дій.

4. Проводимо аудит сайту на момент помилок, дублювання сторінок, відповіді сервера

Для аудиту сайту на момент помилок, дублювання сторінок та коду відповіді сервера створено безліч сервісів та програм. Я використовую одну безкоштовну програму та один платний сервіс.

  • Netpeak Spider – безкоштовна програма для аудиту сайту.
  • Seoto.me -платний сервіс професійного аудиту сайту

За результатами роботи програми та сервісу ви зможете відстежити помилки, дублювання контенту на різних сторінках, погані відповіді сервера і виправити їх.

Налаштовуємо ЧПУ

ЧПУ – людинозрозумілі посилання. Приклад: site.ru/category/name замість site.ru/2011/post-31. Якщо ви не програміст – краще не налаштовуйте самостійно.

Для популярних CMS, таких як WordPress, Joomla!, modx, OpenCart, налаштування ЧПУ входить у стандартний функціонал або розширюється за допомогою плагінів.

Для самописних сайтів модуль ЧПУ доведеться створювати вручну. Для налаштування модуля ЧПУ або вирішення інших програмних питань раджу програмістів з веб-студії Zwebra. Перевірені хлопці, за якість роботи яких я ручаюся.

Налаштовуємо sitemap.xml

Sitemap.xml – список сторінок, які підлягають індексації пошуковими системами та пріоритетів індексування. У веб-сайті можуть міститися дані про зміну сторінок. Детально: Довідка Google про Sitemap.xml.

Створити автооновлюваний sitemap.xml у популярних CMS можна за допомогою плагінів, модулів та розширень, у самописних сайтах – шляхом написання вручну модуля генерації.

Приклад готового sitemap.xml ви можете глянути на цьому блозі: http://seokrem.com/sitemap.xml (генерація за допомогою плагіну для WordPress).

Налаштовуємо html-карту сайту.

Html-карта сайту потрібна для створення низького рівня вкладеності для всіх сторінок сайту та додаткового інструменту навігації для людей. Приклад html-картки сайту.

На популярних CMS html-карту сайту можна налаштувати за допомогою спеціальних плагінів, модулів, розширень. На самописних доведеться вдатися до допомоги програмістів або написати модуль генерації самостійно; третій варіант – спарсити всі посилання на сторінки сайту, що оптимізується, і вставити їх вручну на сторінку карти сайту.

Налаштовуємо robots.txt

Robots.txt – документ у кореневій директорії сайту, інструкції в якому застосовуються до робіт, у тому числі, робот пошукових систем. Детально: що таке robots.txt.

Сьогоднішні вимоги пошукових систем – відкриті для індексації файли, що є ресурсами, що підвантажуються у браузері. Сюди можна віднести css, js файли, розширення зображень і відео. Бажаними директивами в robots є Host та Sitemap.

Приклад robots.txt:


User-agent: *

Disallow: /admin/

Disallow: /cgi-bin/

Allow: /*.css

Allow: /*.js

Host: site.ru

Sitemap: http://site.ru/sitemap.xml

Докладніше про налаштування robots.txt.

Додаємо кнопки соціальних мереж

Соціальні сигнали з популярних соціальних мереж на думку багатьох фахівців беруться до обліку пошуковими системами. Деякі їх проводять експерименти. Стаття 1 та 2.

Існує кілька способів додати кнопки соціальних мереж на веб-сайт. Взяти їх прямо з API соціальних мереж або скористатися готовими аналогами, як Yandex Share чи Pluso.

Розмічаємо сторінки мовами мікророзмітки

Про що б не була ваша сторінка, дані на ній мають певний тип та тематику. Залежно від цього, ви можете розмітити дані сторінок за допомогою структурованих мов мікророзмітки. Основні види мікророзмітки. Розмічаючи дані на сайті за допомогою мікророзмітки, пошук з точністю розуміє, про що ваша сторінка і показує її спеціальним способом (робить відповідний сніпет). Думаю, кожен зустрічав зірочки у видачі Google. Це один із видів мікророзмітки під назвою Schema.org Reviews.

Кожна людина звикла по-різному вводити адреси сайтів в інтернеті. Хтось користується www, хтось ні. В обох випадках сайт відкривається. Але якщо в одному випадку відкрився www.site.ru, а в іншому site.ru, є проблема – ці сайти враховуватимуть як абсолютно різні. Пошук уже навчився визначати їхню ідентичність, але не досконало. Щоб показати відповідність цих двох варіантів, робиться автоматичний напрямок на канонічну (основну) версію сторінки. Інструкція з налаштування редиректу www/без www

Така сама ситуація і з варіантів, де є і немає слеша в кінці url. Це дві різні сторінки для пошуку. Наявність обох з них вважатиметься наявністю сторінок, що дублюються. Налаштування редиректів слеш/без слеша доступне за посиланням трохи вище.

Перевіряємо помилки щодо валідатора W3C

Код сторінки має бути чистим. Яндекс в інструкції для вебмайстрів згадує вплив на видачу “чистоти” коду.

Перевірка валідності html та css.

Перевіряємо швидкість завантаження сторінок.

На швидкість завантаження впливає багато факторів. З усіма ви можете ознайомитися, ввівши сайт, що перевіряється на сервісі від Google – Page Speed Insights. Тут вам пропонують завантажити оптимізовані файли зображень, css, html, js для прискорення роботи сайту. Користуючись інструкціями сервісу, можна прискорити веб-сайт в рази. Мій досвід з прискоренням сайту на WordPress.

Перевіряємо адаптивність під мобільні пристрої

Існує безліч сервісів перевірки зручності відображення на мобільних пристроях та планшетах, але найкращий з них той, під який ми це робимо – офіційний сервіс google (Нижня частина вкладки “Для мобільних”). Що таке адаптивні сайти – довідка Google.

Якщо ви не верстальник – раджу замовити адаптивну верстку у професіоналів.

Комерційні фактори

Якщо у вас є комерційний сайт, націлений на продаж послуг або товарів, перевірте відповідність комерційним факторам ранжирування. Стаття: Що таке комерційні фактори ранжирування Яндекса.

Додаємо внутрішню перелінковку

Щоб пошукові сторінки правильно індексували сторінки та сприймали їх вміст, потрібно подбати про внутрішню перелінковку. Це структура посилання вашого сайту. Корисні посилання: Що таке внутрішня перелінковка та вимоги до неї; Як налаштовується внутрішня перелінковка.

Зовнішня оптимізація сайту

Додаємо до вебмайстра

Реєструємо нові клієнтські облікові записи Яндекса, пошту Gmail.com (Google), Bing, Mail.ru. Після цього додаємо сайт у вебмайстер Яндекса, Google, Bing, Mail.ru. У кожний із цих вебмайстрів після реєстрації потрібно додати карту сайту (посилання на sitemap.xml). Додатково в Яндексі виставити регіон сайту, Google країну, Mail.ru – додати контактну інформацію та бажані додаткові посилання. Крім цього, у вебмайстрах можна протестувати індексацію окремих таксономій сайту в інструментах тестування robots.txt.

Додаємо лічильники відвідуваності

Рекомендую додати на сайт Яндекс Метрику, Google Analytics, Рейтинг Mail.ru, Rambler TOP-100. Восени 2015 року Яндекс зробили заяву, що Яндекс Метрика “непрямо” впливає на видачу Яндекса. Рейтинг Mail.ru та Rambler TOP-100 потрібні не тільки для виміру відвідуваності, але й для участі в рейтингу сайтів, звідки крім трафіку виходить жирне посилання, відкрите для індексації.

Індексуємо сайт

Додаємо головну сторінку сайту в Аддурилку Яндекса та Google:

https://webmaster.yandex.ua/addurl.xml

https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?hl=ru

Якщо у вас є кілька десятків рублів, раджу прогнати сторінки нового сайту в твіттер-акаунтах на сервісі post-in-social. 124 твіти мені обійшлося в $0,63.

Додамо до Google Business

Google Business – сервіс, який я вважаю за обов’язковий додати комерційним сайтам. Після того, як ви будете підтверджені, за запитами, пов’язаними з url та назвою вашого сайту буде особливий сніппет та видача у правій частині сторінки. Після заповнення всіх даних буде створено Google Business (аналог звичайної Google Plus). Крім того, на адресу вашого бізнесу (фізична, не електронна) буде надіслано реальний лист від Google з кодом, який слід ввести для підтвердження вашої реєстрації. Тільки після підтвердження зміниться сніпет і права частина видачі для головної сторінки. Дані Google Business використовуються для додаткового геотаргетування сайту.

Додавання до Google Business.

Приклад відображення видачі для підтвердженої головної сторінки сайту:

Сниппет при Google My Business

Додаємо в Яндекс Організації

Другий обов’язковий сервіс для e-commerce сайтів. Додавання до Яндексу Організації дає кілька бонусів:

  • покращений сніпет з телефоном, адресою та карткою;
  • додаткова прив’язка сайту до комерційних тем;
  • поява бізнесу на картах.

Додавання сайту в Яндекс Довідник.

Приклад Сніппет сайту після додавання в Яндекс Довідник:

Сниппет после добавления в Яндекс Организации

Додаємо ключові слова до перевірщика позицій

В арсеналі SEO-фахівців та оптимізаторів зазвичай безліч інструментів для знімання позицій з урахуванням регіону. Є як безкоштовні, так і платні програми та сервіси. Я користуюсь двома:

Безкоштовний варіант – програма Кей Колектор. Без Яндекс XML знімає повільно, але безкоштовно. Користувався до розширення обсягів роботи.

Платний варіант – SerpSeeker. Швидке платне знімання позицій за ключовими словами, класна тих підтримка. Дуже потужний функціонал. Наполегливо рекомендую! За цінами – за знімання позицій за 100 ключовими словами сервіс пропонує заплатити 4 рублі. Мій стандартний знімання обходиться 4-80 рублів.

Дивимося оптимізацію конкурентів

Випишіть url основних 10 конкурентів в Яндексі та Google. Ваше завдання – переглянути їх візуально, піддивитися їх “фішки”, проаналізувати профіль посилання (linkpad и ahrefs), перевірити основні параметри (вік домену, ТІЦ, PR, кількість проіндексованих сторінок). На базі цієї інформації складіть план просування сайту, запропонуйте його клієнту.

Нагадую! Якщо у вас є питання – відповім у коментарях до цієї статті, за контактами. Якщо потрібна консультація або виконання SEO-оптимізації сайту самостійно – звертайтесь за контактами.

Моя стаття надихнула на створення статті з бурж “On-page SEO Checklist: How to Build a Perfectly Optimized Website Page” 🙂